کدام ساعت مچی مناسب سایز مچ دست شما می‌شود؟

سایز ساعت مچی

طراحان هنگام ساخت یک ساعت به این موضوع توجه دارند که یک اندازه واحد برای همه افراد مناسب نیست. به این ترتیب ما هم هنگام خرید ساعت، باید بدانیم چگونه ساعتی را انتخاب کنیم که برای مچ دست مناسب باشد. در حالی که هیچ قانون یا محاسبات مشخصی برای اندازه یا شکل مناسب این مدل از اکسسوری وجود ندارد، کاربران طبق تجربه و توجه به قوانین طراحی لباس، نکاتی را در نظر می‌گیرند تا بتوان ساعت مچی مناسب سایز مچ خود را به راحتی انتخاب کنند.

انتخاب درست ساعت مچی

روش تعیین سایز صحیح مچ دست

در خرید اینترنتی ساعت قبل از اینکه ساعت مناسب برای مچ دست خود را پیدا و انتخاب کنید، ابتدا باید اندازه مچ خود را بدانید. این که مچ دست شما بسیار نازک، باریک، متوسط یا ضخیم باشد، روی ساعت‌هایی که بهترین هماهنگی را با استایل شما دارند، تأثیر می‌گذارد. به این ترتیب، رمزگشایی اینکه در کدام یک از این دسته بندی‌ها قرار می‌گیرید، یک بخش مهم از انتخاب و خرید ساعت مناسب برای مچ دست شما است.

هنگامی که اندازه مچ خود را پیدا کردید، می‌توانید ساعتی عالی انتخاب کنید که ظاهری منحصر به فرد و راحتی برایتان داشته باشد. اگر دوست دارید به صورت آنلاین خرید کنید، دانستن سایز شما نیز بسیار مفید خواهد بود؛ زیرا می‌توانید بدون امتحان کردن، مدل ساعتی را خریداری کنید که مناسب نوع پوشش و ویژگیهای شما باشد. همچنین این کار به شما کمک می‌کند انتخاب طرح‌های خود را محدود کنید. به عنوان مثال، اگر مچ دست شما نازک است، ممکن است بخواهید یک ساعت پیچیده انتخاب کنید. در حالی که اگر مچ دست شما ضخیم است، یک ساعت ورزشی با صفحه بزرگ ممکن است انتخاب بهتری داشته باشد.

برای اندازه گیری سایز مچ:

  • یک خط کش یا متر اندازه گیری انعطاف پذیر یا نوار کاغذی بردارید.
  • آن را دور مچ و در جایی که معمولا بند ساعت شما قرار می‌گیرد، بپیچید (باید درست زیر استخوان مچ باشد تا ساعت مچی مناسب سایز مچ خود را پیدا کنید).
  • اگر از نوار کاغذی استفاده می‌کنید، یک خودکار بردارید و نقطه‌ای را که انتهای دو طرف نوار به هم می‌رسند، علامت بزنید.
  • کاغذ را باز کنید و آن را صاف در کنار یک خط کش قرار دهید و اندازه را یادداشت کنید.

به یاد بسپارید که اگر مچ دست شما 10 تا 12 سانتی‌متر باشد، بسیار نازک است. 12 تا 14 سانتی‌متر یک مچ نازک است. 14 تا 16 سانتی‌متر مچ متوسط و بالای 16 سانتی‌متر، مچ کلفت است.

اندازه گیری دور مچ

رده بندی انواع سایز مچ دست در خانم‌ها و آقایان

گفتیم که دانستن اندازه دور مچ هنگام خرید یک بند ساعت یا دستبند برای اطمینان از تناسب مناسب، مفید است. با توجه به اعداد اعلام شده در بخش قبلی باید بدانید که تفاوتی میان اندازه مچ دست زنان و مردان وجود دارد. برای مردان، اندازه متوسط مچ دست 15.5 تا 17.8 سانتی‌متر است. در حالی که اندازه متوسط مچ دست برای زنان 11.5 تا 13.5 سانتی‌متر در نظر گرفته می‌شود.

همچنین رده بندی سایز مچ دست زنان و مردان را می‌توان این‌گونه در نظر گرفت (اندازه‌های به سانتی‌متر است).

 مردانزنان
مچ دست کوچک13.5 تا 1510 تا 11.7
مچ دست متوسط15 تا 17.8      11.7 تا 13.5
مچ دست بزرگ17.8 تا 19.613.5 تا 17.5
سایز صحیح ساعت مچی

اندازه قاب هر ساعت مناسب کدام اندازه از مچ دست

با توجه به جدول بالا خرید ساعت مچی مناسب سایز مچ برای شما راحت خواهد بود. تنها نکته دیگری که باید به آن توجه کنید، اندازه قاب ساعتی است که قرار است برای آن هزینه شود. همان طور که می‌دانید ساعت‌های معمولا با طراحی دایره‌ای، مستطیلی، مربع و چندضلعی تهیه می‌شوند.

اندازه ساعت به قطر صفحه بستگی داشته و معمولا بر حسب میلی‌متر اندازه گیری می‌شود. اگر صفحه ساعت بزرگ‌تر را ترجیح می‌دهید، قطر 40 میلی‌متر برای قاب ساعت مردانه و قطر 36 میلی‌متر برای قاب ساعت زنانه توصیه می‌شود. اگر صفحه ساعت کوچک‌تری را ترجیح می‌دهید، 36 میلی‌متر برای مردان و 28 یا 32 میلی‌متر برای زنان توصیه شده است.

همچنین ضخامت استاندارد ساعتها به این ترتیب اندازه گیری می‌شود:

  • 6 تا 8 میلی‌متر ضخامت کم یا نازک
  • 8 تا 12 میلی‌متر ضخامت متوسط
  • 14 تا 18 میلی‌متر ضخامت بالا
ضخامت قاب ساعت مچی

با توجه به این اندازه‌ها، اگر سایز دست شما به عنوان یک خانم ظریف است و با اندازه‌های 10.5 تا 12 مشخص می‌شود، خرید ساعتی با قاب 32 میلی‌متری و ضخامت 6 تا 8 میلی‌متر مناسب‌ترین گزینه خواهد بود. با همین روش محاسبه، آقایی که مچ دست بزرگ دارد، برای خرید ساعت مناسب باید اندازه صفحه را 40 میلی‌متر و ضخامت آن را 14 تا 18 میلی‌متر در نظر بگیرید. 

تاثیر میزان پهنای بند ساعت در انتخاب ساعت برای افراد مختلف

زمان خرید ساعت مچی مناسب سایز مچ، وقتی صحبت از بند به میان می‌آید، باید این نکته را به یاد بسپارید که بیشتر ساعت‌های متناسب دارای بند ساعتی با عرضی معادل نیمی از قطر بدنه هستند؛ بنابراین، اگر ساعت مچی شما یک قاب 42 میلی‌متری دارد، تقریبا مناسب تر است که عرض بند آن 21 میلی‌متر باشد. بهرحال این یک راهنما و توصیه کلی است. چرا که بسیاری از افراد بسته به سلیقه خود بند پهن یا باریک‌تر را برای ساعت خود ترجیح می‌دهند.

اما به طور کلی سبک و متریال بند ساعت در ظاهر و احساس کلی استایل طراحی شده، نقش مهمی دارند. راحتی زمان استفاده، تناسب و سبک طراحی در کنار قاب ساعت است که باعث می‌شود تا این انتخاب فوق العاده به نظر برسد.

یک بند ساعت پهن‌تر ممکن است صفحه ساعت کوچک‌تر را نامتناسب نشان دهد، همان‌طور که یک بند باریک تر ممکن است باعث شود که ساعت روی مچ خیلی بزرگ به نظر برسد. یافتن تعادل مناسب بین بند ساعت، قاب آن و مچ دست، عامل اصلی شگفت انگیز و تاثیر فوق العاده یک ساعت مچی برای داشتن یک استایل منظم و زیبا است.

اندازه مچ و انتخاب ساعت مچی

نتیجه کلام | ساعت مچی مناسب سایز مچ

در نهایت امر؛ اگر مچ باریک یا ظریفی دارید، ساعتی با قاب کوچک و بند نسبتا باریک انتخاب کنید. اگر مچ ضخیم دارید، ساعتی با قاب بزرگ و بند پهن انتخاب کنید. همچنین بندهای چرمی، برای مچ‌های باریک مناسب هستند و بندهای فلزی ضخیم‌تر بیشتر برای مچ بزرگ طراحی می‌شوند. به یاد داشته باشید، وقتی صحبت از ساعت مچی مناسب سایز مچ  می‌شود، ضخامت قاب 6 تا 8 میلی‌متر برای مچ‌های نازک ایده آل است، 8 تا 12 میلی‌متر برای مچ‌های متوسط و 14 تا 18 میلی‌متر برای مچ‌های ضخیم بهترین استایل را دارند.

ساعت مچی برای انتخاب

منابع

https://www.bodybuildingmealplan.com/average-wrist-size/#statistics

https://www.thetrendspotter.net/how-to-choose-a-watch-for-your-wrist-size/

https://jackmasonbrand.com/blogs/news/watch-sizes-how-to-know-the-perfect-size-for-your-wrist

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *