عوامل موثر و مهم در افزایش طول عمر و نگهداری ساعت مچی

نگهداری انواع ساعت مچی

این روزها ساعت مچی دیگر فقط یک وسیله شخصی و یا اکسسوری برای پوشیدن و شاخص زمان نیست بلکه در بسیاری از مواقع از این جایگاه فراتر می‌رود. این وسایل اغلب، خاطرات شخصی مرتبط با خودشان را دارند که آنها را از یک شیء ساده به یک یادگاری فوق العاده احساسی تبدیل می‌کند. اگر نوع ساعت شما بادوام و با کارآیی بالا باشد و به درستی از آنها مراقبت شود، می‌توانید ساعت خود را به دست نسل‌های آینده هم برسانید. ساعت‌ها برای ماندگاری ساخته شده‌اند و مراقبت صحیح از آن، فقط برای حفظ شکل ظاهری و عملکردشان، دشوار نیست. به همین خاطر در ادامه این مطلب روش‌هایی برای افزایش طول عمر و نگهداری ساعت مچی را با همدیگر بررسی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

نگهداری از ساعت

استفاده منظم و مداوم و تاثیر بر نگهداری ساعت مچی

مطمئن باشید که همه ساعت سازان همین را به شما خواهند گفت. یک ساعت، فقط یک شیء نیست بلکه موجود زنده‌ای است که عملکرد آن کاملا به کاربرش بستگی دارد. این نکته باعث تمایز زیبای ساعت‌ها با دیگر اکسسوری‌ها می‌شود. بنابراین اگر فکر می‌کنید با مخفی کردن ساعت کنجِ کِشو و یا کمدتان از آن محافظت می‌کنید، روش غلطی را پیش گرفته‌اید.

اجزای ساعت برای حرکت صحیح با روان کننده‌ها پوشانده می‌شوند تا اصطکاک بین قطعات کاهش یابد. اگر ساعت برای مدت طولانی بدون استفاده بماند، روان کننده در معرض خشک شدن قرار می‌گیرد، در نتیجه چرخ دنده‌ها بی‌حرکت می‌شوند و این امر منجر به اختلال در عملکرد ساعت خواهد شد.

همچنین ساعت‌های اتوماتیک، انرژی لازم برای عملکرد دقیق و حرکت عقربه های خود را از حرکات دست و مچ دست دریافت می‌کنند. پس در حالت ایده آل، شما باید ساعت خود را تقریبا هر روز بپوشید.

عدم تماس با هر نوع عطر، رطوبت و نور مستقیم

ساعت‌ها، اشیایی هستند که گاهی اوقات بسیار محکم و بدون نیاز به توجه آنچنانی به نظر می‌رسند، اما در واقعیت این اشیا بسیار حساس هستند. بنابراین، هرگز محصولات حاوی الکل یا مواد دیگر را مستقیما روی ساعت اِسپری نکنید، بلکه آن را فقط پس از خوشبو کردن خود، بپوشانید. به خصوص اگر ساعت دارای بند چرمی است. عطر می‌تواند به بند چرم آسیب برساند، آن را ضعیف کرده و به طور بالقوه باعث پاره شدن آن شود.

همچنین برای افزایش طول عمر و نگهداری ساعت مچی تا حد امکان از قرار دادن آن در معرض شرایط و آسیبهای خارجی که می‌تواند به صفحه و مکانیسم داخلی آن آسیب برساند، خودداری کنید. به ویژه نور خورشید و رطوبت بیش از حد که می‌توانند منجر به تشکیل تراکم هوا در زیر کریستال شیشه ساعت شوند. برای ساعت‌هایی که ضد آب هستند امکان استفاده از ساحل و استخر فراهم است. اما شستشوی دقیق آنها بعد از شنا، برای از بین بردن کلر یا نمک هم ضروری است.

اسپری روی ساعت مچی

تمیز کردن کریستال شیشه و بدنه ساعت

در حالی که فقط یک متخصص ساعت سازی قادر به تمیز کردن ساعت است، این بدان معنا نیست که شما نمی‌توانید از قسمت‌های خارجی ساعت خود مراقبت کنید. فرقی نمی‌کند در مورد گیره‌ها صحبت کنیم یا اطراف قاب، مطمئناً خودتان از میزان ناخالصی و کثیفی که اطراف قاب ساعتتان وجود داشته، شگفت‌زده خواهید شد.

تمیز کردن شیشه ساعت مچی

بنابراین، بسیار مهم است که مکررا ساعت خود را با یک پارچه میکرو فیبر، یک برس بسیار نرم یا یک پارچه کمی مرطوب تمیز کنید. اگر ضد آب است، در صورت لزوم از کمی آب و صابون بیشتر این کار را انجام دهید. همچنین می‌توانید هر چند وقت یکبار کریستال یا همان شیشه ساعت را با یک پارچه مناسب و خشک جلا دهید تا گرد و غبار از بین برود و درخشندگی و شفافیت صفحه ساعت شما به حالت اول بازگردد. با این حال، استفاده از هرگونه محصول تمیز کننده با ترکیب شیمیایی نامشخص و ارزان قیمت را کنار بگذارید.

تمیز کردن ساعت با برس

سرویس ساعت جهت نگهداری ساعت مچی؛ حداقل در هر سه سال یکبار

با توجه به نکات قبلی و برای افزایش طول عمر و نگهداری ساعت مچی باید بدانید که تمامی ساعت‌ها دارای قطعات متحرکی هستند که با روغن‌های معدنی مخصوص روغن کاری می‌شوند. با گذشت زمان، این روغن‌ها تمایل به خشک شدن دارند. بنابراین مکانیسم داخلی ساعت به دلیل اصطکاک انباشته شده شروع به فشار بیش از حد می‌کند. خدمات یک ساعت ‌ساز به شما کمک می‌کند تا ساعت کاملا روغن‌کاری شده و در بهترین حالت کارکرد نگه داشته شود. همچنین طول عمر آن در طی زمان نیز حفظ شود.

سرویس و تعمیر ساعت مچی

اجتناب از محلول‌های خشک کننده رطوبت| افزایش طول عمر و نگهداری ساعت مچی

حالت مه آلود و بخار گرفته ای که در زیر شیشه ساعت بوجو آید به این معنی است که آب وارد ساعت شده است. اگر این اتفاق بیفتد، ممکن است با مشکل جدی روبرو شده باشید. بنابراین بهتر است به جای اجرای ترفندهای خلاقانه با محلول خشک کننده رطوبت یا اسپری ها!، اجازه دهید که یک ساعت ساز به آن نگاهی بیاندازد. اگر غبار یا آب در ساعت وجود داشته باشد، به این معنی است که آب راهی برای ورود پیدا کرده است، بنابراین باید با راهکار از تکرار آن جلوگیری شود.

نفوذ آب به ساعت مچی

درک نحوه عملکرد ساعت

در صورت وجود داشتن، دفترچه راهنمای ساعت خود را بخوانید. این دفترچه جهت توضیح نکات مراقبتی هنگام فروش هر ساعت لوکس و برند ارائه می‌شود. با این حال، موارد خاصی وجود دارد که مخصوص هر ساعت است و این نکات به احتمال زیاد در دفترچه راهنمای همان مدل ساعت ذکر شده است. با رعایت تمام نکات گفته شده می‌توانید افزایش طول عمر و نگهداری ساعت مچی خود را تضمین کنید.

حفظ جعبه ساعت و ارتباط آن با افزایش طول عمر و نگهداری ساعت مچی

جعبه ساعت خود را نگه دارید تا زمانی که موقتا به این اکسسوری یعنی ساعت خود نیاز ندارید، آن را در جای مخصوص خودش در جعبه قرار دهید. با قرار دادن ساعت، در بیرون جعبه و یک جای عادی و سطح معمولی این احتمال وجود دارد که کناره ها یا روی صفحه شیشه ای ساعت خراشیده شده و خش بیوفتد. این را بدانید که جعبه ساعت برای ایمن نگه داشتن ساعت ساخته شده است، پس  از آن به خوبی محافظت می‌کند.

جعبه ساعت همچنین باعث می‌شود تا ساعت از وسایل مضر دیگر مانند آهن رباها دور باشد. ممکن است برخی از شما ندانید که قرار دادن ساعت مچی در نزدیکی آهنربا می‌تواند بر زمان سنجی و دقیق بودن ساعت تأثیر منفی بگذارد. در نتیجه هنگام استفاده و یا هنگامی که ساعت روی دست شما نیست، وسایلی از این دست باید از ساعت مچی دور باشند.

جعبه ساعت مچی

نتیجه کلام

در حالی که اقدامات احتیاطی که تاکنون بررسی کردیم مطمئنا مهم هستند؛ اما کافی نخواهند بود. یک ساعت مچی، درست مانند هر خودرویی نیاز به سرویس دوره ای دارد. پس باید توسط یک ساعت ‌ساز به طور مرتب و بصورت دوره ای بازرسی شود. با توجه به این نکته مهم و دیگر نکات ذکر شده در این مطلب، شکی نیست که شاهد افزایش طول عمر ساعت خود خواهید بود. در حالی که این بازدیدهای دوره ای مستلزم پرداخت هزینه تعمیر و بازرسی هستند. اما به خاطر داشته باشید که این مورد در مقایسه با هزینه تعمیرات جدی و یا خرید یک ساعت جدید، گزینه بهتری است و افزایش طول عمر و نگهداری ساعت مچی را تضمین می‌کند.

منابع

https://blog.crownandcaliber.com/10-tips-on-how-to-take-care-of-your-watch/

https://inside.code41watches.com/5-essential-actions-for-maintaining-your-mechanical-watchhttps://www.davosa-usa.com/blogs/story-time/how-long-automatic-watches-last

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *