ویژگی های ساعت مچی که هنگام خرید باید به آنها توجه کرد!

ویژگی های ساعت مچی-انتخاب
انتخاب ساعت مچی

بسیاری از افراد در هنگام خرید ساعت تنها به هماهنگی رنگ‌های آن با نوع لباس و دیگر اکسسوری‌های خود فکر می‌کنند. مطمئنا شما هم به این فکر افتاده بوده اید. اما باید بدانید که این مورد ابتدایی‌ترین گزینه‌ای است که باید در انتخاب و خرید یک ساعت مچی برای خودتان درنظر داشته باشید. به جهت آشنایی بیشتر شما با ویژگی های ساعت مچی، در این مقاله چندین گزینه مهم دیگر را بررسی کرده‌ایم تا ویژگی های ساعت مچی خوب را بشناسید و خرید برایتان آسان شود. شایان ذکر است که حتی ممکن است بهترین ساعت‌های لوکس و یا معمولی لزوما همه این موارد را پوشش نداده و شامل نشوند؛ اما باز هم توجه به این راهنما خالی از لطف نیست.

ساعت اتوماتیک یا کوارتز باطری | ویژگی های ساعت مچی

به طور کلی اولین وجه تفاوت ساعت‌ها، مکانیسم یا موتوری است که باعث حرکت عقربه های ساعت و کارکرد آنها می‌شود. بیشتر ساعت‌های لوکس موجود در بازار، از نوع « موتور اتوماتیک» هستند، به این معنی که به لطف فناوری هوشمند نیازی به تغییر باتری ندارند. در مقابل آنها ساعت‌های مکانیکی یا کوک دستی و همینطور ساعت های کوارتز که به طور دوره ای نیاز به تعویض باتری خواهند داشت، وجود دارند.

البته احتمالا شما شاهد وجود مکانیسم موتورکوارتز در برخی از ساعت‌های لوکس و با کیفیت عالی هم بوده اید. اما قانون کلی این است که گران‌ترین ساعت‌ها دارای موتور اتوماتیک باشند. وجه تفاوت دیگر این دو نوع سیستم این است که ساعت‌های کوارتز یا باطری حرکت عقربه ثانیه شمارشان بصورت تک ثانیه به تک ثانیه «تیک و تاک» می‌کنند، در حالی که ثانیه شمار در ساعت‌های مکانیکی و اتوماتیک به آرامی حرکت کرده یا به اصطلاح حرکت عقربه ثانیه شمار، نیم ثانیه ای دارند.

طراحی و شکل بدنه

ساعت‌ها را در اشکال مختلف ساخته می شوند. رایج‌ترین نوع این طراحی‌ها عبارتند از:

ساعت‌های گِرد

ساعت قاب گرد

بدون شک می‌توان اکثر ساعت‌های موجود و شناخته شده را در این دسته قرار داد. شکل دایره‌ای ساعت‌ها مترادف با سبک مینیمالیسم است و با کامل بودن و راحتی هم ارتباط دارد. این‌ شکل از ساعت‌ها بسته به عملکردی که ارائه می دهند، قادرند اجزا درونی در کل سطح دایره‌ای صفحه را به صورت واضح و یکنواخت نمایش دهند.

ویژگی های ساعت مچی با این نوع طراحی بسته به بزرگی و کوچکی صفحه متفاوت خواهد بود. این ویژگی‌ها بر زیبایی کاربرد ساعت هم تاثیر گذاشته و برای نمونه ساعت گرد کوچک را برای مچ دست بزرگ ناهماهنگ می‌کند. توجه داشته باشید که نوع طراحی به مکان استفاده هم مربوط است. طبیعی است که ساعت‌های فانتزی مناسب محل کار نیستند.

ساعت‌های مستطیلی | ویژگی های ساعت مچی

فارغ از سلیقه شخصی، ساعت مستطیلی، به خصوص اگر اندازه کوچکی داشته باشد، مترادف با کلاس و ظرافت است. برخلاف ساعت‌های گرد با قطرهای بزرگ، ساعت‌های مستطیلی بزرگ می‌توانند محدودیت‌هایی را برای تناسب کامل پوشش ما ایجاد کنند.

به عبارت ساده تر، یک ساعت گرد بزرگ روی مچ دست نسبت به یک ساعت مستطیلی با اندازه نامناسب، کمتر به چشم می‌آید. در نتیجه مهم است که زمان خرید این اکسسوری به تناسب سایز مستطیل و مچ دست خود توجه کنید. گفته می‌شود که پوشیدن نوع ظریف طراحی مستطیلی، برای مهمانی‌های رسمی بسیار مناسب است.

ساعت‌های مربعی

دسته سوم شامل ساعت‌هایی می‌شود که امروزه دوباره مورد توجه طراحان قرار گرفته‌اند و در عین حال یکی از متمایزترین نوع ساعت‌هایی هستند که باید استفاده شوند. از نظر قابلیت پوشیدن، می‌توان آن‌ها را با ساعت‌های گرد مقایسه کرد؛ زیرا در اکثر مواقع اندازه‌های مشابهی دارند.

اینها ساعت‌های کلاسیک و ظریفی هستند که برای مناسبت‌های رسمی مناسب خواهند بود. اگرچه در دهه 1970 از این ساعت برای ساخت برخی از ساعت‌های ورزشی یا اسپرت استفاده می‌شد.

ساعت قاب مربعی

ساعت‌های Tonneau

ساعت قاب لوزی

ویژگی های ساعت مچی با این نوع طراحی باعث شده تا آن را بیشتر زنانه به حساب بیاورند. این‌ها ساعت‌هایی با شکل مستطیل هستند اما گوشه‌های گرد و لبه‌های قوسی دارند. این دسته از ساعت‌ها توسط بسیاری از افراد به عنوان نوعی آمیختگی بین یک ساعت گرد و یک ساعت مستطیلی تعریف می‌شوند.

این نوع طراحی از اوایل دهه 1970 برای کرنوگراف‌ها و ساعت‌های غواصی نیز استفاده می‌شده است. به طور معمول مدل زنانه آن با بند چرمی و مردانه‌ها با بند فلزی ارائه می‌شوند. طراحی آن به گونه‌ای است که می‌توان آن را به صورت اکسسوری روزانه در نظر داشت. 

ساعت‌های هشت ضلعی| ویژگی های ساعت مچی

این نوع طراحی بدنه ساعت مدرن‌تر و در نتیجه جوان پسندتر است. بسته به نوع ساخت و متریال استفاده شده می‌تواند استایلی اسپرت را به همراه داشته باشد. لبه های هشت ضلعی اصلی گاه تیز و گاهی نرم ساخته می‌شوند و هر کدام جذابیت خاص خود را دارند. به یاد بسپارید که این نوع طراحی معمولا برای مچ‌های ظریف مناسب نیست؛ زیرا به طور کلی ساعت را بزرگ در نظر می‌گیرند.

ای پی- قاب 8 ضلعی

کریستال یا شیشه معدنی | ویژگی های ساعت مچی

شیشه ساعت مچی با عنوان «کریستال» نیز شناخته می‌شود. بهترین و گران‌ترین ساعت‌ها، دارای کریستالی هستند که از «یاقوت کبود مصنوعی» ساخته شده است. این متریال یک ماده بسیار مقاوم در برابر خش و شکستگی است و می‌تواند از جمله ویژگی های ساعت مچی لوکس به حساب بیاید. همچنین گزینه ارزان‌تر برای تولید این قسمت، « شیشه معدنی» است؛ اما اگر توانایی پرداخت آن را دارید، به سراغ کریستال یاقوت کبود مصنوعی بروید. زیرا مطمئن خواهید بود که ساعت سال‌های سال عمر می‌کند.

فراموش نکنید که ضخامت این قسمت از ساعت نیز بسیار مهم است. بهترین ساعت‌ها کریستال یا شیشه ضخیم‌تری دارند، اگرچه خواهید دید که بسیاری از فروشندگان در فهرست‌های ویژگی‌های ساعت خود به این نکات ریز نمی‌پردازند. اما مهم است که شما در مورد این گزینه‌ها پرس و جو کنید.

طراحی کلی ساعت

نقش ساعت مچی در تیپ

در ابتدای متن اشاره کردیم که اکثر افراد تنها با توجه به طراحی ساعت آن را خریداری می‌کنند. این گزینه بسیار مهم است؛ اما نباید کیفیت را فدای ظاهر محصولات کنیم. به طور کلی این  ویژگی‌ها در شکل‌ها، اندازه و رنگ‌های مورد استفاده برای ساخت خلاصه می‌شوند؛ بنابراین تصمیم گیری در مورد نوع ظاهری که می‌خواهید کاملا بر عهده شماست.

برای ست کردن ساعت با لباس، باید بدانید که اگر کمد شما مملو از رنگ‌های روشن، الگوهای جسورانه و اکسسوری‌های متفاوت است، خرید ساعتی که شباهت ظاهری بیشتری با سلیقه شما دارد، مقرون به صرفه است. با این حال، اگر استایل شما کمی محتاطانه‌تر است، باید ساعتی را انتخاب کنید که ظریف و خوش دست باشد.

درجه مقاومت بالا در برابر آب| ویژگی های ساعت مچی

ساعت ضد آب

شاید این مورد از ویژگی های ساعت مچی کمی عجیب باشد. ممکن است تصور کنید که ساعتی با درجه مقاومت در برابر آب 30 متر برای شیرجه زدن در عمق 30 متری هم مناسب است؛ اما این‌طور نیست. توصیه می‌کنیم با هیچ ساعتی دوش نگیرید.

اکثر کارشناسان ساعت (به آنها «طارشناس» هم می‌گویند) اذعان دارند که برای بردن ساعت در استخر به درجه مقاومت حداقل 100 متر نیاز دارید. برای غواصی به چیزی با درجه بندی 200 متر و بالاتر نیاز خواهیم داشت. برندهایی مانند Breitling اغلب دارای رتبه بندی 500 متر هستند. اما اگر به دنبال یک ساعت معمولی می‌گردید، استفاده از این اکسسوری در آب را فراموش کنید.

کشور ساخت

روی بیشتر ساعت‌ها، عبارت ساخت سوئیس، آلمان یا ژاپن را مشاهده خواهید کرد؛ زیرا این سه کشور در ساخت ساعت حرف اول را می‌زنند. تقریبا بیشتر افراد در سراسر دنیا، سوئیس را مرکز تولید نمونه هایی با همه ویژگی‌های ساعت مچی عالی می‌دانند. با این حال، برخی از تولیدکنندگان کوچک آمریکایی و انگلیسی و ایتالیایی هم ارزش توجه را دارند. همچنین برخی از کاربران اذعان داشته‌اند که ساعت‌های ازبکستان هم می‌توانند در لیست بهترین‌ها باشند.

متریال بند و صفحه ساعت

ساعت‌های ارزان قیمت از فولاد ضد زنگ توخالی یا استیل ضدزنگ برای ساختن قسمت بند استفاده می‌کنند. در حالی که ساعت‌های لوکس از روکش فلزات گران‌بها مانند طلا (18عیار) یا پلاتین که عموما گران‌تر از طلا است ساخته می‌شوند.

البته،  زمان بررسی ویژگی های ساعت مچی،  مدل‌های لوکس با بند چرمی را نیز در بازار پیدا می‌کنید. این مدل‌ها وزن سبک‌تری دارند که ترجیح برخی از افراد با استایل رسمی محسوب می‌شوند. طبق گفته کارشناسان مد، شما باید یک بند چرمی را در مهمانی شبانه و یک بند فلزی را در محل کار استفاده کنید.

انواع بند ساعت مچی

پوشش بازتابنده

ساعت‌های مدرن دارای یک پوشش بازتابنده روی شیشه ساعت هستند تا از تابش نور خورشید به چشم جلوگیری کند. برخی از دو طرف کریستال (جلوی شفاف ساعت) روکش دارند و برخی دیگر فقط یک طرف آن را روکش کشیده‌اند. ساعت‌های ارزان قیمت اصلا پوشش بازتابی ندارند.

تاریخ نگار و کرنومتر

توجه به این دو مورد می‌تواند کاملا سلیقه‌ای باشد. برخی از بهترین ساعت‌ها دارای «رده‌ بندی زمان سنج» یا همان”کرنومتر” و یا قسمت کوچکی برای نشان دادن تاریخ روز یا تقویم می باشند. به این معنی که به طور مستقل آزمایش شده‌اند و می‌توانند زمان بسیار دقیقی را نشان دهند.

تقویم ساعت مچی-کرنومتر

کلام آخر

شاید گمان کنید که بررسی ویژگی های یک ساعت مچی آنقدرها هم مهم نیست؛ اما زمانی که برای خرید چنین اکسسوری‌هایی پول زیادی خرج می‌کنید، حتما توجه به این موارد برایتان مهم خواهد بود. در نتیجه باید ویژگی‌ها ذکر شده را بر اساس بودجه بندی خود فیلتر کرده و گزینه‌های مورد نیاز را در نظر بگیرید. میان تمام این موارد، کیفیت متریال و کشور ساخت ساعت، می‌توانند موارد مهم‌تری باشند.

منابع:

6 Tips On How to Choose a Watch

Watch Buying Guide: What to Know Before Buying a Watch Online

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *